(0800) 21-11-99 - Продаж с/г техніка. (Дзвінки з усіх номерів безкоштовні)

Волинська фондова компанія

Усі види сільськогосподарської техніки та обладнання
замовити зворотній зв'язок
 

Технологія та засоби механізації глибокого розпушування ґрунту: глибокорозпушувачі компанії Agrisem

14 Грудень 2018

Глибоке розпушування або чизелювання – це обробіток ґрунту без перевертання скиби зі збереженням на поверхні поля певної кількості післяжнивних решток попередника. Досить часто такий вид обробітку ґрунту практикують у зонах, які піддаються вітровій або водній ерозії, а також один раз на 3­4 роки для покращення водного та повітряного режимів ґрунту.

Чизелювання, як захід основного обробітку ґрунту, широко застосовують не лише в посушливих регіонах, але й у районах з достатнім зволоженням. Більш ефективною стала заміна весняної оранки глибоким розпушуванням у чистих та зайнятих парах, а також при вирощуванні просапних культур.

Альтернативою оранки, як провідної операції технологічного процесу підготовки ґрунту, є безполицевий обробіток глибокорозпушувачами, плоскорізами або іншими знаряддями. В Україні, з урахуванням специфіки сучасних умов господарювання, усе частіше в землеробстві знаходять своє місце новітні технології обробітку ґрунту.

У зв’язку з розробкою нових робочих органів та машин для обробітку ґрунту, широкою механізацією та хімізацією землеробства багато положень, які були висунуті в свій час класиками вітчизняної та світової агрономії стосовно оранки, переглянуті. Все більшу увагу вчені та практики приділяють безвідвальному основному обробітку ґрунту. Тому обґрунтування технологій та підбір операцій механічного обробітку ґрунту виноситься на перший план.

Технологія без перевертання орного шару є ресурсоощадливою й економічно вигідною. На полях України безполицевий обробіток ґрунту виконують культиваторами­плоскорізами, чизельними плугами, плоскорізами­глибокорозпушувачами, чизель­культиваторами та іншими знаряддями, насамперед, у районах поширення вітрової та водної ерозії. Легкими глибокорозпушувачами ґрунт обробляють на глибину 25­35 см, а важкими – на 35­60 см.

Слід зазначити, що більша частина території України знаходиться у зоні ризикованого землеробства, для якої характерними є часті засухи та надмірне зволоження ґрунту. У результаті виникає необхідність у скороченні строків основного обробітку ґрунту або у їх зміщенні. У зв’язку з цим для якісного та своєчасного обробітку ґрунту необхідно застосовувати нові технології та використовувати техніку, яка легко вписується в процеси підготовки ґрунту з частими змінами виробничих умов. Для виконання таких робіт використовують безплужні ґрунтообробні агрегати.

Ущільнення ґрунту ходовими системами тракторів та сільськогосподарських машин є одним із чинників, що обмежують ріст і розвиток культурних рослин. Багаторазова оранка ґрунту на одну і ту ж глибину (як правило, на 22­30 см) викликає утворення «плужної підошви» з об'ємною масою 1,8­2,1 г/см3, що різко зменшує можливості нормального розвитку коріння рослин і загальний об'єм кореневої системи. Ущільнений шар перешкоджає проникненню у глибші шари ґрунту повітря, вологи та коріння рослин.

Для запобігання утворенню «плужної підошви» оранку виконують на різну глибину з урахуванням особливостей та вимог вирощуваних у сівозмінах культур. Але періодична зміна глибини оранки лише частково руйнує плужну підошву. Більш дієвим заходом, який запобігає її утворенню є глибоке розпушування ґрунту – мінімальна ширина розпушеної смуги за максимальної її глибини. Крім руйнування плужної підошви чизелювання посилює водопроникність ґрунту та сприяє нагромадженню запасів вологи у ґрунті.

Завдяки високим техніко­експлуатаційним показникам роботи, використання агрегатів для безполицевого основного обробітку ґрунту дає можливість за високої якості обробітку до 40% зменшити енерговитрати, порівняно зі звичайною полицевою оранкою за однакових виробничих та ґрунтових умов роботи.

На полях України працюють різноманітні моделі чизелів і глибокорозпушувачів, що відповідають агротехнічним вимогам, і які виготовляються провідними світовими виробниками сільськогосподарської техніки. Розглянемо найцікавіші серед них.

Глибокорозпушувачі компанії Agrisem (Франція) застосовують для роботи на відвальних і безвідвальних фонах із поглибленням орного горизонту, за безвідвальною технологією замість зяблевої й весняної оранки, глибокого розпушування ґрунту на схилах і парових полях. Агрегати ефективно використовують для післязбирального розпушування та передпосівного обробітку стернових і мульчованих агрофонів, перелогових земель та кормових угідь.

В асортименті компанії Agrisem є глибокорозрихлювачі, зокрема, моделі сімейства Cultіplow (Cultiplow 15, Cultiplow 58, Cultiplow Gold, Cultiplow Gold R, Cultiplow Platinum) та не менш широка лінійка чизелів Combiplow (Combiplow 90R, Combiplow Gold, Combiplow Platinum), а також Ecoplow та Ecoplow C. Типорозмірний ряд кожної моделі має велику кількість модифікацій, отже, для конкретних специфічних умов споживач може обрати потрібну машину. Різні модифікації глибокорозпушувачів Agrisem виготовляються в навісному та причіпному варіантах із шириною захвату від 1,55 до 8,0 м.

Глибокорозпушувачі Cultiplow призначені, як і більшість такого роду знарядь, для захисту ґрунту від ерозії, руйнування плужної підошви, поліпшення водно­повітряного режиму ґрунту і загалом підвищення показників його родючості. Маса цих агрегатів коливається від 4,61 до 8,74 т, кількість загострених лап – від 7 до 11. Робоча глибина рихлення ними сягає до 35 см для серії GOLD, до 50 см для серії Platinum та до 70 см для серії 58; однак справа не лише в глибині заглиблення робочих органів.

Глибокорозпушувачі Cultіplow можуть бути 3 типів (модифікації з цільною рамою, з рухомою рамою та рамою, що складається) відповідно до потреб господарств. Одинарна сталева рама 200х200 мм (цільна рама) або подвійна сталева рама 200х200 мм (моделі, що складаються) є надзвичайно міцною й здатна витримувати надважкі навантаження при будь­яких умовах роботи. Моделі розроблені для роботи із будь­якими тракторами. Кліренс рами становить 100 см. Агрегат має систему регулювання робочої глибини Multistop, що дає змогу легко встановити необхідну глибину обробітку.

Агрегат має лапи TCS 650 (зі зрізним болтом) або TCS 740 (із пружинним захистом), що легко розпушують ґрунт без змішування його шарів. Лапи мають спеціальні наконечники, що виготовлені з високовуглецевої сталі й мають спеціальний захист відповідно до типу лап у базовій комплектації.

Інженери Agrisem застосували в цьому знарядді конструктивно­технологічну відмінність від інших типів глибокого рихлення, які є на ринку аграрної техніки. Зазвичай інші піднімають шар ґрунту під нахилом або шляхом бічного переміщення. А в глибокорозпушувача Cultiplow працює запатентована лапа зі зміщеним ріжучим елементом. Вона здійснює вертикальне підняття шару ґрунту. Такий спосіб розпушення забезпечує однорідність ґрунту по всій ширині шару, який піднімається знизу.

Це запатентоване рішення Agrіsem полягає в створенні хвилі ґрунту, що переміщується слідом за працюючим глибокорозпушувачем. Цей процес забезпечує повне розпушення ґрунту, зберігаючи цілісність її структури, гарантує поліпшення капілярного обміну вологи в ґрунті, сприяє найкращому розвитку кореневої системи рослини. Позитивний ефект такої хвилі розпушення ґрунту без розривів цінується агрономами в усьому світі. Додамо, що для агрегатування з цими чизелями не обов’язково потрібен дуже потужний трактор. Власне, це входить в ідеологію ресурсоощадного обладнання, яку сповідує і втілює Agrіsem.

Глибокорозпушувачі Cultiplow мають трубчатий коток діаметром 526 мм. Є можливість вибрати кілька варіантів вирівнюючих котків під різноманітні типи ґрунтів відповідно до потреб господарств.

Глибокорозпушувачі Combiplow використовують як окремі агрегати. Вони обладнані лапами типу TCS 650 (версія Platinum) та лапами TCS 740 зі зміщеним різальним елементом (версія Platinum SR) у стандартній комплектації. Наконечники виготовлені з високовуглецевої сталі й забезпечують ідеальне розпушування ґрунту. Лапи сконструйовані так, щоб не змішувати шари ґрунту, що є важливим етапом для дренажу та підйому вологи.

Ці лапи переміщують однорідну «хвилю» ґрунту й заощаджують близько 28% енергії, порівняно з прямими чи зігнутими лапами. Лапа Agrisem забезпечує однорідність розпушування за всією шириною оброблюваної смуги на глибину від 15 до 35 см.

Для захисту лап глибокорозпушувачів від можливих перешкод використовують захист – зрізний болт або пружинний механізм. Система захисту спрацьовує у випадку зростання навантаження на лапу понад 3000 кг. Кінематика опори кожної лапи (типу Non Stop) дає змогу, в разі зіткнення з перешкодою, повністю підняти її.

Журнал "Агробізнес Україна"