(0800) 21-11-99 - Продаж с/г техніка. (Дзвінки з усіх номерів безкоштовні)

Волинська фондова компанія

Усі види сільськогосподарської техніки та обладнання
замовити зворотній зв'язок
 

ЄАБР: Україна здатна впливати на ситуацію на світовому ринку зерна

24 Січень 2013

З початку 2000-х років зростає взаємопов'язаність і взаємозалежність розвитку зернового сектору провідних виробників СНД (Казахстану, України, Росії, Білорусії) та світового зернового господарства. Відновлення виробництва зернових і повернення Казахстану, України та Росії у світовій ряд великих виробників і експортерів висувають зернові господарства названих країн в число тих, хто здатний вплинути на ситуацію на світовому ринку. Про це йдеться в доповіді Євразійського банку розвитку про зернову політику в ЄЕП і СНД, передає УНІАН.

Тенденції та перспективи розвитку зернового сектору  України

Сільське господарство історично було і залишається найважливішою галуззю української економіки. Великі площі високоякісних земельних ресурсів та сприятливі агрокліматичні умови є природними конкурентними перевагами України. Сучасна структура посівних площ відображає кон'юнктуру ринку. Частка посівів пшениці в останні роки становить близько 44%, ячменю - 29%. Одночасно частка посівних площ кукурудзи зросла з 9% на початку 2000-х до 19% в останні роки.

Зростання обсягів виробництва зерна в 2000-і роки привело  до надлишку зерна і бурхливого зростання експорту. Україна увійшла до числа найбільших країн-експортерів зерна.

З 2005 по 2011 рр. обсяги експорту зернових склали в середньому майже третину від валового збору, а експортна виручка - в середньому 3.3 млрд. дол на рік. За останні п'ять маркетингових років частка України у світовій торгівлі ячменем склала 21.3%, кукурудзою - 6.8%, пшеницею - 4.8%.

До 2014 р. суттєвих змін в урядовій зерновий політиці не очікується. Відмовившись з 2009 року від прямого субсидування вирощування зернових, відновлювати його найближчим часом уряд країни не буде. У зв'язку із зобов'язаннями перед СОТ та перспективою майбутньої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, держава буде утримуватися і від експортних обмежень. При цьому планується нарощувати обсяги державних закупівель для регулювання внутрішнього ринку, створення запасу зерна на випадок дефіциту і для стабілізації цінової ситуації.

Країни ЄЕП + Україна

Країни ЄЕП + Україна (Білорусь, Казахстан, Росія та Україна) в останні роки зайняли міцні позиції на світовому ринку зерна. Частка ЄЕП + Україна у світовій торгівлі останні п'ять зернових років склала в середньому: по ячменю - 36.3%, по пшениці - 21.5%, по кукурудзі - 7.7%.

Валові збори в ЄЕП + Україна характеризуються високою мінливістю через низький технологічний рівень і значні коливання агрометеорологічних умов. Якщо в найближчі два роки погода буде в рамках середніх показників, то можна очікувати середніх значень урожайності та валових зборів для ЄЕП ​​та України.

Валові збори складуть в середньому: в Росії близько 90 млн. т, в Україні - 50 млн. т, в Казахстані - 17 млн. т, в Білорусі - 9 млн. т. Відповідно, частка ЄЕП + Україна в світовому експорті пшениці може зрости до 25%, в експорті ячменю-до 38-40%.

У перспективі ЄЕП + Україна, за умови модернізації свого зернового господарства, має потенційні можливості для збільшення як номінальних обсягів експорту, так і частки у світовій торгівлі. ЄЕП + Україна має унікальні можливості збільшення внеску у вирішення світових продовольчих проблем. Можливості розвитку зернового виробництва визначаються природними порівняльними перевагами ЄЕП: наявністю найбільших у світі ресурсів орних земель, запасів водних ресурсів, промисловості по виробництву мінеральних добрив, а також територіальною близькістю до регіонів світу, пред'являє зростаючий попит на зерно (країни Центральної і Південно-Східної Азії, Середнього та Близького Сходу, Південної Європи, Північної Африки).

Можливості створення зернового пулу

Ідея створення зернового пулу з участю Росії, Казахстану і України для здійснення зовнішньої торгівлі обговорюється на пострадянському просторі вже давно. Йдеться про вироблення загальних правил для усунення конкуренції між країнами, яка існує у сфері експорту зерна в Причорноморському басейні. Це призводить до досить серйозних втрат. Україна, Казахстан і Росія втрачають в ціні як мінімум 10 дол. з тонни по відношенню до конкурентів. Також необхідною є уніфікація правил, які існують на національних територіях, а також  єдиної політики, що проводиться державами на зовнішніх ринках.

Інформацію було взято із сайту

 
Інформаційна компанія "ПроАгро"
 
http://www.proagro.com.ua/news/ukr/4075798.html